Opakowania foliowe

Opakowania foliowe

Nie trzeba się długo zastanawiać, aby wskazać najbardziej popularne rodzaje opakowań. Oczywiście wiele zależy od tego, z jakim produktem mamy do czynienia, jednakże faktem jest, że ze względu na swoją specyfikę niektóre sposoby pakowania produktów upowszechniły się w sposób daleko idący. Na pewno warto w tym zakresie wymienić opakowania foliowe. Odgrywają one bardzo dużą rolę w świecie wyrobów spożywczych, ale nie tylko o nie chodzi. Dlaczego folia jest praktyczna? Na pewno decydują o tym takie czynniki jak lekkość i relatywnie niska cena, jednakże nie wszyscy mają do niej pozytywny stosunek.

Do foliowych toreb trzeba podejść odpowiedzialnie Trzeba pamiętać o tym, że folie jako takie zaliczamy do tworzyw sztucznych i niemal zawsze są one wytwarzane na bazie syntetycznych reakcji chemicznych z wykorzystaniem rozmaitych substancji. Plastik jako tworzywo odgrywa w naszym życiu wielką rolę i jest w zasadzie pewne, że nie jesteśmy w stanie jako ludzkość funkcjonować bez jego udziału. Jednakże plastik ma to do siebie, że można go poddać recyklingowi. Z jakiego powodu nie jest to dla nas oczywiste w kontekście chociażby foliowej torebki na zakupy, jaką otrzymaliśmy w sklepie? Prawdopodobnie największy wpływ na taki stan rzeczy ma nasze własne lenistwo. Sprawia ono, że nie segregujemy torebek foliowych tak samo, jak postępujemy chociażby z plastikowymi butelkami czy pudełkami.

Torebki są często wyrzucane gdziekolwiek, również do odpadów zmieszanych, a koszty ich sortowania są znaczne. Sporo „foliówek” leży także w przypadkowych miejscach, trwale zaśmiecając otoczenie i poważnie obciążając środowisko. Zwykła foliowa torba zakupowa rozkłada się bardzo długo, stwarzając do tego czasu zagrożenie na przykład dla zwierząt. Prawne wymogi i zdrowy rozsądek konsumenta Jeśli chodzi o torebki z folii, w jakich nosimy zakupy, ich kariera w Europie powoli przemija. Nie dzieje się to niestety w związku z przypływem zdrowego rozsądku u konsumentów, ale jest wymuszane odgórnymi regulacjami.

Stąd także w polskich sklepach pojawił się przymus oferowania opakowań foliowych za opłatą i ma ona tendencję do systematycznego wzrostu. Wszystko po to, by zniechęcić społeczeństwo do korzystania z tego sposobu przenoszenia zakupów ze sklepu do domu. Promowanym czasami zachowaniem jest także ponowne wykorzystywanie „foliówki”, jaka już raz znalazła się w naszych rękach – i takie podejście ma sens. Mając foliowe opakowanie na zakupy, nie wyrzucajmy go, ale zabierajmy ze sobą ponownie do sklepu. Żywotność współczesnych torebek z folii potrafi być zaskakująco długa, a nie ma przecież potrzeby, by za każdym razem płacić za nowy egzemplarz.

Tym samym w naturalny sposób zmniejszy się popyt na tego rodzaju opakowania, choć wymaga to rzecz jasna świadomej postawy ze strony konsumentów, co nie jest sprawą przesądzoną. Poza tym można wykorzystać zgromadzone foliowe torby do magazynowania w nich odpadów.