Dobre wychowanie to podstawa

Dobre wychowanie to podstawa

Bardzo ważne dla wielu rodziców jest to, jak zachowuje się ich dziecko. Dlatego właśnie robią wszystko co w ich mocy, aby wychować dzieci na ludzi, którzy potrafią zauważać innych, którzy potrafią być szczęśliwi, ale którzy jednocześnie mają w sobie niesamowitą pewność siebie. To oznacza, że przeglądane są różnego rodzaju poradniki, pyta się ekspertów i szuka się wszelkich wskazówek, które mogłyby się odnosić do informacji odnośnie tego, jak wychować dzieci.

Ale musimy jeszcze pamiętać, że dobre wychowanie dziecka, będzie w sobie zawierało również grzeczne traktowanie innych i podchodzenie do każdego z szacunkiem.

Tu potrzebny przykład, nie wykłady

Chcielibyśmy, żeby nasze dziecko szanowało innych, żeby ładnie się witało przy wejściu do sklepu i żegnało podczas wychodzenia z niego? Chcemy mieć pewność, że zawsze przywita sąsiadów, a gdy będzie trzeba komuś pomóc wnieść zakupy to mu pomoże? Musimy mieć tutaj świadomość tego, że przy tworzeniu tego typu zachowań żadne prośby, groźby, tłumaczenia nie będą spełniały swojego zadania. Jeśli chcemy stworzyć młodego człowieka, który będzie potrafił robić to wszystko co wyżej i będzie to dla niego czymś naturalnym, to musimy dać mu odpowiedni przykład.

Pamiętajmy, że dzieci bardzo uważnie obserwują swoich rodziców. Podpatrują jak oni się zachowują, a następnie ich zachowanie przenoszą na swoje działania. Dlatego im lepsze będzie nasze zachowanie, im bardziej będziemy życzliwi dla innych, tym większa będzie pewność, że nasze dzieci także będą życzliwe i pomocne.

Bo wychowywanie dzieci przede wszystkim powinno się odbywać poprzez pokazywanie im odpowiednich zachowań.

To nie jest łatwe

Łatwo się domyślić, że wychowanie dzieci nie należy do najłatwiejszych zadań. Z jednej strony chcemy, aby były pomocne dla innych i znały swoją wartość, z drugiej musimy je nauczyć asertywności, tak aby nie dały się wykorzystywać ponadto, co jest niezbędne.

Dlatego trzeba cały czas poszukiwać równowagi pomiędzy tymi dwoma zagadnieniami, bo tylko wówczas będziemy mogli być pewni, że faktycznie damy naszym dzieciom to co najważniejsze. Tylko wtedy będziemy mogli je tak wychować, aby z jednej strony okazywały innym szacunek, a z drugiej żeby pamiętały, że ich potrzeby też są ważne i będą się zdarzały sytuacje, w których powinny wybierać przede wszystkim siebie. Podczas wychowywania dzieci musimy pamiętać o jednym, przede wszystkim musimy im swoim przykładem pokazywać, jak powinny żyć.