Halik Tony

Halik Tony

Tak właściwie Mieczysław Sędzimir Antoni Halik, postać bardzo charakterystyczna, ekspresyjna i interesująca. Polski zarówno podróżnik jak i dziennikarz, fotograf, operator, autor wielu książek podróżniczych.

Uczestniczący w trakcie II wojny światowej w lotach Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii zaczął opisywać swoje doświadczenia w formie listów do przyjaciela. Drukowane w angielskiej prasie sprawiły, że Tony zasmakował w dziennikarskim fachu.

Poczynając od mieszkania w Argentynie po przez zwiedzanie na swojej żaglówce najróżniejszych miejsc, a kończąc na podróży na Alaskę to tylko kilka ciekawych pomysłów tego podróżnika. Na jego cześć nazwano nawet małą osadę, która powstała w miejscu gdzie Tony wraz ze swoją ekipą postawili prowizoryczny most umożliwiający przedostanie się na drugą stronę rzeki.

Życie tego wielkiego podróżnika owocowało w tak wiele ciekawych odkryć i przeżyć, że aż trudno nie pozazdrościć ilości wspomnień i doświadczeń opisanych w książkach jego autorstwa a także zawartych w jego filmach. Nagrodzenie tej twórczości w formie przyznania nagrody Pulitzera, choć po części doceniło talent i pasję życia tego człowieka.