Jak torebki foliowe raptem stały się passe

To, że folie są w powszechnym użyciu i mają pewne atuty jest faktem. Jednocześnie nie da się uciec od stwierdzenia, że ich zbyt szerokie stosowanie może przynosić także negatywne konsekwencje, przede wszystkim w aspekcie nadmiaru plastikowych śmieci. Właśnie one są za ekspertów uznawane za najbardziej problematyczne, a plastiku jest tyle, że jego recykling staje się problemowy. Zapotrzebowanie na plastik jest tak duże, że na bieżąco jest on produkowany, a wyrzucane elementy podlegające recyklingowi nie trafiają do rynkowej puli. Plastiku jest za dużo i jego przetwarzanie przestaje się opłacać. Zainteresowanych kupnem ton plastiku również jest coraz mniej – nie chcą go Chiny ani inne państwa.

Pojawiają się więc koncepcje ograniczenia jego ilości. Naturalnie są one podyktowane także tym, że wiele plastikowych przedmiotów, a zwłaszcza opakowań, jest wyrzucanych gdzie popadnie. Skutkuje to systematycznym zaśmiecaniem naszej planety. Duża liczba tych odpadów widywanych w lasach czy na ulicach to popularne foliówki. Kiedyś było ich znacznie więcej, bo niemal każdy sklep oferował je za darmo. W tej chwili są płatne, co zmniejsza zainteresowanie nimi, a część sprzedawców indywidualnych oraz sieci handlowych całkiem się z nich wycofuje.

Towarzyszą temu społeczne kampanie oraz apele w mediach zmierzające do tego, aby stopniowo eliminować ten typ opakowań z życia gospodarczego. Świadomość ekologiczna znaczy bardzo wiele, gdy chodzi o torebkę foliową Można powiedzieć, że folie stały się w tym momencie swoistym symbolem problemu, który stanowią odpadki w postaci tworzyw sztucznych. Torebki z folii z uwagi na swoją powszechność w krótkim czasie stały się najbardziej zauważalnym typem odpadu stwarzającego realne zagrożenie dla środowiska. Nie chodzi tylko o to, że folia rozkłada się przez wiele lat. Produkty tego rozkładu to często substancje szkodliwe dla roślin i drobnych organizmów. Ponadto każda foliowa torebka może stanowić śmiertelne zagrożenie dla nieświadomych niebezpieczeństwa zwierząt.

Generalnie śmieci pozostawiane chociażby w lasach mogą zagrażać miejscowej faunie, z czego część ludzi nadal nie do końca zdaje sobie sprawę. Dlatego tak ważna jest adekwatna edukacja i przekazywanie ludziom w różnym wieku podstawowych informacji związanych z ekologią. Kampania przeciwko torebkom i torbom foliowym spowodowała, że pojawiła się wręcz realna moda w społeczeństwie na ekologiczne alternatywy. Doskonałym przykładem są wszelkiego rodzaju torby wielokrotnego użytku, często wytwarzane z naturalnych, biodegradowalnych surowców – lnu czy bawełny. Nawet wykonane z tworzyw sztucznych są przyjazne środowisku. Z uwagi na swoją wytrzymałość można ich używać wiele miesięcy, co sprawia, że znacznie później zasilą one tony odpadów.

Upowszechnienie podobnych rozwiązań nie jest w stanie całkiem wyeliminować problemu nadmiaru plastikowych śmieci, jednakże z całą pewnością będzie miało swoje pozytywne skutki dla planety. Dlatego warto pochylać się nad wszelkiego rodzaju eko-koncepcjami.