Folia jako problem społeczny, czyli wyzwania recyklingu

Nie da się zaprzeczyć, że plastiku wokół nas jest naprawdę sporo i trudno dziwić się ludziom zwracającym na ten problem uwagę. Okazuje się bowiem, że właśnie tworzywa sztuczne są najpoważniejszym zjawiskiem w tym zakresie, które prowadzi do znacznego obciążania całego systemu recyklingowania odpadów. Tak się składa, że plastik przetworzyć najtrudniej w wymiarze technicznym, a jednocześnie spada popyt na pochodzące z recyklingu granulaty służące do produkcji elementów plastikowych. Mogą z nich powstawać również kolejne folie, jednakże zapotrzebowanie na nie ze strony różnych gałęzi przemysłu jest tak duże, że ich bieżąca produkcja cały czas idzie pełną parą. Plastiku jest więc tyle, że coraz trudniej go przetworzyć w opłacalny dla biznesu sposób.

Swoistym symbolem zanieczyszczenia świata plastikiem stały się foliowe torebki, choć nie są one rzecz jasna jednym źródłem „zła”. Podobnie sprawy mają się z plastikowymi butelkami, zazwyczaj po napojach, których generuje się każdego roku tysiące ton. Jeśli są one prawidłowo wyrzucane zgodnie z zasadami segregacji, można mówić o odpowiedzialnym zachowaniu społeczeństwa. Kłopoty pojawiają się jednak wówczas, gdy trzeba je wszystkie recyklingować, a jak wspomniano powyżej, na tym odcinku system staje się coraz mniej wydolny. Rodzi to kolejne problemy, jak handel odpadami, które z państw bogatszych są często wysyłane do tych biedniejszych.

W niektórych krajach, jak chociażby we Włoszech, handlowanie śmieciami staje się źródłem dochodu dla grup przestępczych. Plastik jest realnym problemem i światowe społeczeństwa muszą go w jakiś sposób rozwiązać Widać tym samym, jak folie, a więc jedne z produktów o szerokim zastosowaniu, mogą stwarzać zasadnicze problemy dla społeczeństw. Jakie zatem jest odpowiednie rozwiązanie? Można szukać różnych, jednakże z całą pewnością warto zwrócić uwagę na to, jakimi sposobami da się zmodernizować infrastrukturę odpowiedzialną za recykling. Skoro występuje nadmiar plastiku, warto go ograniczać i zastępować innymi surowcami, choć próby w tym zakresie nie wyglądają zbyt obiecująco. Być może z czasem naukowcy opracują metody bezpiecznej dla środowiska utylizacji tworzyw sztucznych lub wykorzystania odpadów plastikowych, w tym foliowych w taki sposób, aby przynosiło to wymierne korzyści dla całej planety.

Temat leży na stole. Z pewnością każdy może w tej materii uczynić coś dobrego dla świata. Nie sięgać po foliówki, stawiać na torby ekologiczne lub ewentualnie sięgnąć po foliową torebkę, ale używać jej wiele razy – potem zgodnie z przepisami wyrzucając do odpowiedniego pojemnika. Bez wątpienia to bardzo duże wyzwanie, z którym aktualnie musi mierzyć się ludzkość. Czas pokaże, do jakiego stopnia świat poradzi sobie z nadmiarem plastiku.

Warto jednak pamiętać, że w pewnych przypadkach zastosowanie takich rozwiązań, w tym specjalnych folii, jest konieczne – na przykład w kontekście niektórych prac budowlanych oraz innych obszarów ludzkiej działalności.