Czym jest i jak leczyć zgagę?

Czym jest i jak leczyć zgagę?

Zgaga to jeden z najbardziej nieprzyjemnych problemów gastrologicznych, który naprawdę może zrujnować dla nas przyjemność z jedzenia. Sama zgaga objawia się najczęściej uczuciem bolesnego pieczenia w okolicy naszego mostka czy w przełyku. Dodatkowo, bardzo często towarzyszy temu także odbijanie się czy też poczucie niezbyt przyjemnego smaku w ustach.

Na całe szczęście, zgagę można w sposób skuteczny leczyć. Dobrą wiadomością jest również to, że leczenie może odbywać się za pomocą domowych sposobów, dzięki czemu nie są nam potrzebne różnego rodzaju leki czy preparaty – wystarczy tylko znać kilka sposobów, co sprawi, że jeżeli dopadnie nas zgaga to będziemy potrafili szybko i skutecznie sobie z nią poradzić. Jest to o tyle ważne, że dolegliwość ta może naprawdę mocno uprzykrzyć nasze życie i prawie całkowicie odebrać nam przyjemność z jedzenia – tymczasem każdy z nas (albo przynajmniej większość) uwielbia jeść przeróżne potrawy czy przekąski.

Najlepsze sposoby na leczenie zgagi

Istnieje wiele cennych porad, dzięki którym powinniśmy przez długi czas unikać zgagi. I tak, warto pamiętać o tym, aby po posiłku przynajmniej przez kilkadziesiąt minut odpocząć w pozycji siedzącej. Dobrym pomysłem jest też dzielenie posiłków w odpowiedni sposób, to znaczy jeść mniej, ale w częstszych okresach.

Szkodzić mogą za to obfite posiłki spożywane wieczorem. Dodatkowo, trzeba mieć na względzie także to, że zgagę mogą powodować przeróżne potrawy, w tym także napoje. Wywołują one bowiem często tak zwany refluks żołądkowo-przeyłkowy, a wśród objaw tego typu dolegliwości mamy właśnie zgagę.

Wśród potraw czy produktów, które mogą powodować zgagę mamy więc między innymi czekoladę, mleko, masło, sery, cytrusy, ostre przyprawy czy nawet miętę. Jeżeli natomiast chodzi o napoje to tutaj przede wszystkim popularne napoje gazowane są jednym z najczęstszych powodów zgagi. Niekiedy ochronić przed zgagą może nas bezstresowe życie oraz aktywność fizyczna wykonywana w sposób regularny.